Öntés
A figurális díszműbádogos elemek kialakításának technológiája. A legtöbb esetben a fenti két technológiával elkészített díszműbádogos elem rátét díszeként megjelenő, de bizonyos esetekben önálló öntevékenyelemként is megjelenő alakban kivitelezett. A fémöntés külön szakma, nagy szakmai hozzáértést igényel.
A leggyakrabban használt fémöntvények: a horgany anyagú környezethez, horgany illetve spiáter öntvényeket, míg a réz anyagú környezethez bronz öntvényeket készítünk. Az öntéshez is elsődlegesen mintát kell készíteni. (gipsz, fa fém, műanyag stb.). Az öntőszekrényekben speciális öntőhomokba a minta lenyomata után kerül a megolvasztott fém. A bronz vagy vörösréz és tiszta ón ötvözete. A bronz tökéletesen kitölti a formát így alkalmas egészen apró cizellált forma kialakítására is. Az ötvözet az ón hozzáadásával lágyabb, vagy keményebb fémmé alakítható (12-es Brinell keménységű bronzzal akár présszerszám is készíthető) ritkábban, de sárgaréz is készül öntvényként, amely horgany és vörösréz ötvözete. Itt a horgany hozzáadásával alakíthatunk a fém keménységén. Leginkább dísztárgyak készülnek sárgarézből. "
"A kihűlt öntőszekrényekből a homoktól megtisztított öntvényeket még felületkezelni kell. Csiszolni, illetve polírozni, hogy az eredeti fényüket megkaphassák. Az öntvények a helyszínen szerelendők akár forrasztással, a megfelelő fémlemezhez.
A feladat szabja meg, hogy a fent említett technológiák közül melyiket használjuk, de általában a fenti munkafázisok ötvözésével kell a díszműt kialakítani.
A korhű felújításra való törekvés, illetve az épített környezetünk szebbítésére való törekvés hozza felszínre a mellőzött díszműbádogos fogásokat. A cizelláltan kialakított kupolák, míves ablakok, csúcsdíszek, homlokzatok és portálok a múlt hagyományain keresztül új értékeket hordoznak, melyek egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a mai építészetünkben. Tekintse meg referenciáinkat.